Jak montować filmy w programie Filmora X. Podstawy, krok po kroku.

Jak montować filmy w Wondershare FilmoraX.

Filmora X jest nową wersją programu do edycji filmów firmy Wondarshare. Poprzednia wersje tego programu (Filmora 9) zdobyła duże uznanie u jego użytkowników. 

FilmoraX

Zasada działania nowej Filmory X jest taka sama jak Filmory 9. W nowej wersji dodano parę nowych elementów np. 

  • Motion Tracking – łatwe dołączanie elementu do poruszającego się obiektu w filmie dzięki funkcji automatycznego śledzenia ruchu.
  • Keyframing – dodawanie klatek kluczowych, aby zmienić położenie, obrót, skalę i krycie klipu.
  • Color Match – dopasowanie koloru wybranych filmów do innej klatki z innego filmu.
  • Audio Ducking – szybkie wyciszanie muzyki, aby Twój dialog się wyróżniał.

Jeśli nie masz zainstalowanej Wondershare FilmoraX na swoim komputerze, kliknij poniższy przycisk, aby pobrać wersję ze strony producenta.

1. Uruchomienie FilmoraX

Po uruchomieniu programu FilmoraX, pojawi się nam ekran powitalny z prośbą o utworzenie nowego projektu lub otworzenie już istniejącego.

W tym miejscu możemy wybrać format edytowanego filmu. Będziesz mieć do wyboru kilka różnych opcji, 16: 9 lub 4: 3, ale także mniej powszechne 9:16 dla filmów zorientowanych pionowo, a także  1: 1 dla formatu kwadratowego. Najczęściej używany format do edycji filmów np: na YouTube, to 16:9.  16:9 wykorzystywany także w telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV i telewizji cyfrowejMożesz także dostosować współczynnik proporcji do swoich potrzeb.

jak montować filmy

2. Tworzenie nowego projektu i importowanie plików audio wideo.

Naciśnij  “New Project” na ekranie powitalnym FilmoraX i poczekaj, aż edytor się załaduje. 

Przejdź do menu “File” i kliknij opcję “Project Settings”, a następnie wybierz format edytowanego filmu oraz jego rozdzielczość. 

jak montować filmy

Filmora obsługują prawie wszystkie typy plików wideo, począwszy od filmów nagranych smartfonami i kamerami internetowymi po materiały nagrane za pomocą profesjonalnego sprzętu do nagrywania wideo.

filmora x podstawy - importowanie plikow

W lewym górnym rogu programu znajduje się  przycisk “Import”, kliknij go i wybierz opcję “Import Media Files”. Następnie przejdź do lokalizacji na dysku twardym, w której znajdują się twoje materiały do edycji. Wybierz pliki wideo, audio lub zdjęcia, które chcesz wykorzystać w swoim projekcie i naciśnij “Import”.

3. Porządkowanie materiałów które używasz w projekcie Filmora X.

Pliki, które importujesz do edytora, zostaną zapisane na karcie Media i zakładce Project Media. Wyświetlą się w oknie poniżej przycisku Import. 

Praca z wieloma różnymi plikami w jednym projekcie może okazać się wyzwaniem. Czasami musisz szukać tego jednego filmiku, którego chcesz dodać do osi czasu, z pośród wielu zaimportowanych do projektu. Aby uniknąć bałaganu i zamieszania, możesz skorzystać z opcji tworzenia folderów i porządkowanie plików.

filmora x podstawy - organizacja plkow

Aby dodać nowy folder kliknij ikonę “Add a new Folder” znajdującą się u dołu zakładki “Media” .Możesz również uporządkować materiał filmowy alfabetycznie lub w inny sposób, który zwiększy wydajność i skraca czas spędzony na przeglądaniu plików.

4. Umieszczanie plików audio i wideo na osi czasu oraz przycinanie ich w FilmoraX

Surowy materiał filmowy często zawiera błędy lub części, które po prostu nie pasują do Twojego wideo, więc jeśli chcesz wyciąć lub przyciąć swoje filmy, po prostu przeciągnij je z karty Media i na oś czasu. Możesz dodać dowolną liczbę klipów wideo oraz dzwięków audio.

filmora x przycinanie filmow

Naciśnij przycisk “Play” lub naciśnij klawisz spacji, aby rozpocząć podgląd klipów wideo dodanych do osi czasu Chcąc odtworzyć film od danego momentu, po prostu kliknij na górze osi czasu w tym punkcie, aby przestawić pasek odtwarzania i ponownie naciśnij play. Pasek odtwarzania należy umieścić dokładnie w miejscu, w którym zaczyna się część wideo, którą chcesz wyciąć, a następnie wykonaj tę samą czynność na drugim końcu.

filmora x jak przyciac film

FilmoraX umożliwia również przycinanie filmów wideo, po prostu przeciągając koniec klipu wideo w lewo lub w prawo.

5. Używanie efektów wizualnych w FilmoraX

Teraz, gdy usunąłeś wszystkie niepotrzebne części z edytowanego filmu, możesz oddzielić dźwięk od obrazu, dodać własną muzykę, wstawić przejścia między scenami lub użyć niektórych z wielu efektów wizualnych oferowanych przez FilmoraX.

filmora x podstawy - jak montować - tekst napisy

Jeśli chcesz nauczyć się wiecej na temat dodawania tekstu w programie Filmora zobacz:

>> Zoom efekt przez text w programie Filmora

>> Efekt trzęsienia tekstu w programie Filmora

Jeśli chcesz dodać napisy początkowe, napisy końcowe lub napisy po środku filmu, kliknij ikonę “Titles” . Filmora oferuje wiele różnych szablonów tekstowych, których można używać do różnych celów. Przeciągnij wybrany szablon w wybrane miejsce na osi czasu i wpisz swój tekst  w oknie podglądu.

filmora x podstawy - jak montować- tekst i napisy

Aby dodać efekty przejścia między jedną a drugą sceną wybierz “Transition” z paska narzędzi.  Wybierz pasujący ci efekt przejścia i przeciągnij na edytowane wideo na osi czasu w odpowiednie miejsce. 

6. Używanie efektów i filtrów w FilmoraX.

FilmoraX oferuje bardzo dużą ilość filtrów, efektów i nakładek, których możesz użyć w swoich projektach, aby ożywić kolory w filmie lub zmienić wideo na wyglądające jak stary film.

Kliknij  na “Effects”  i wybierz filtr, którego chcesz użyć, a następnie przeciągnij  go w dowolne miejscu na osi czasu. Czas trwania filtra można regulować, po prostu przesuwając jeden z końców filtra.

 

filmora x podstawy - jak montować- efekty

Oprócz filtrów Wondershare FilmoraX oferuje również zaawansowane narzędzia do korekcji kolorów, które pozwalają na precyzyjne dostrojenie wartości kolorów w Twoich filmach.

7. Eksport projektu, czyli zamiana na plik multimedialny w FilmoraX

Po skończonym edytowaniu przyszedł czas na zamianę projektu na plik multimedialny.  Kliknij przycisk “EXPORT” i pojawi się okno w którym można wybrać format pliku. Format pliku można również zoptymalizować na format używany przez smartfony, iPadów lub konsol do gier, takich jak PS4 lub Xbox One.   

 

jak montować filmy

Nadaj tytuł twojemu wideo i wybierz folder, do którego zostanie wyeksportowany film. Kliknięcie przycisku Ustawienia pozwoli Ci wybrać rozdzielczość wideo, zmienić liczbę klatek na sekundę lub wybrać koder.

jak montować filmy

FilmoraX pozwala wyeksportować filmy na platformę Vimeo lub YouTube. Ta metoda eksportowania wideo pozwala zaoszczędzić czas oczekiwania na przesłanie wideo online, ponieważ procesy renderowania i przesyłania są wykonywane jednocześnie.

Powiadom innych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *